https://ankarayumurtalikkanseri.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

Doktor-Hasta İlişkisi

Kanser tedaviniz hakkında kararlar verirken size yol gösterecek açık ve yararlı bilgiler vermesi için doktorunuza güvenirsiniz. Aynı şekilde tedavi ekibiniz de sizin açık ve dürüst olduğunuza güvenmelidir. Unutmayınız ki kanser tedavileri genellikle uzun sürer ve hastanın ve hekimin beraber yürüdükleri bir yoldur. Özellikle yumurtalık kanseri(over kanseri) için tedavi olan hastaları ameliyat sonrası kemoterapi aldıkları bir süreç bekler ve hastalık geri geldiğinde tekrar ameliyat olmaları gerekebilir.

İyi bir iletişim, işbirliği yapan bir ekibin parçası olmanın anahtarı olduğundan, doktorunuzla rahat hissetmeniz önemlidir. Doktorunuzla ne kadar iyi konuşabildiğiniz, sizin için en iyi bakımı almanın önemli bir parçasıdır.

 

Unutmayın her hekimin ve her kurumun davranışı birbirinden farklıdır!

Kanser tanısı aldığınızda, önünüzdeki yolu planlamak ve tedavi kararları vermek zaman alabilir. Yapılabilecek olanın en iyisini öğrenmek önemlidir ve bir hastanın en temel hakkıdır. Ancak, her bireyin kanser deneyiminin farklı olduğunu hatırlamak da önemlidir. Bir kişinin deneyimini ve tedavi seçeneklerini bir başkasınınkinden farklı kılan birçok farklı kanser türü ve bu kanser türlerinin de alt tipleri vardır. 60 yaşında ailesini tamamlamış bir hastadaki yumurtalık kanseri veya rahim kanserinin tedavisini, henüz 30’lu yaşlarında ve hala çocuk doğurmak isteyen bir kadındaki rahim ağzı kanseri veya yumurtalık kanseri tedavisinden farklıdır. Ayrıca kanser dışı sağlık sorunları ve kanser bakımı ve tedavisinin nasıl planlanıp verilebileceğini etkileyebilecek diğer faktörler de vardır.

Bilgi almak için birçok kaynak varken, ilk ve en önemli kaynağınız doktorunuz ve durumunuzu en iyi bildikleri için kanser bakım ekibinizin bir parçası olan diğer sağlık personelleri olmalıdır.

 

Hastalar tedavi kararlarında aktif bir rol almalıdırlar!

Kanser tedavinizin bir ortağı olmak, sizinle ilgilenen doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarından oluşan ekibin size en iyi şekilde bakmasına yardımcı olabilir. Aktif bir rol üstlenerek, kanser bakım ekibi üyeleriyle konuşmaya ve onların tavsiyelerini dikkate almaya istekli olduğunuzu gösterirsiniz. Her ekip üyesinin karar vermenize yardımcı olabilecek farklı becerilere sahip olduğunu hatırlamak önemlidir. Sorularınıza cevap verebilir, sizi ve ailenizi destekleyebilir ve sizin için doğru kararları vermeniz için ihtiyacınız olan bilgilere sahip olduğunuzu hissetmenize yardımcı olabilirler. Ayrıca, kanser bakım ekibi üyeleriniz, ihtiyaç duymanız halinde size daha fazla yardımcı olabilecek yakınınızdaki kişileri ve yerleri bulmanıza yardımcı olabilir. Bu özellikle genç hastalarda saptanan rahim kanseri(endometrium kanseri), yumurtalık kanseri(over kanseri) ve rahim ağzı kanseri(serviks kanseri) durumlarında geçerlidir.

 

Kanserin hayatınızı nasıl etkileyeceği ve yaptığınız şeyler hakkındaki endişelerinizi tartışmanız da önemlidir. Aklınızdakileri i asla saklamayın. Alışkanlıklarınız hakkında konuşmayı tercih etmeyeceğiniz alışkanlıklar olsalar bile dürüst olun. Bu, doktorunuza sigara içmek, içmek veya yasa dışı maddeler kullanmak gibi gurur duymadığınız her şeyi anlatmanız gerektiği anlamına gelir.

 

Hastalığınız hakkında ne kadar bilmek istiyorsunuz?

Kanser ve tedavisi hakkında ne kadar bilgi sahibi olmak istediğinize karar vermek, doktorunuzla ve diğer kanser bakım ekibinizle rahatça konuşabilmenin ilk adımıdır.

Kanserle ilgili her şeyi tartışmak isteyebilirsiniz. Rahminiz ve yumurtalıklarınız alınacak mı? Diğer organların çıkarılmasına gerek var mı? Ameliyatınız açık mı olacak yoksa kapalı cerrahi (laparoskopik veya robotik) cerrahi ile mi yapılacak? Bazı insanlar tüm gerçekleri bildiklerinde, başlarına gelenler konusunda daha fazla kontrol sahibi olduklarını hissederler. Kanserlerini, tedavilerini ve neler bekleyebileceklerini tam olarak anlamaya çalışırlar.

Belki bir seferde sadece küçük bilgiler istersiniz. Bazı insanlar, aynı anda çok fazla ayrıntı verildiğinde üzülürler. Tıbbi ayrıntılar karşısında bunalmış hissederler ve çoğu kararı doktora bırakmayı tercih ederler.

Doktorunuza ne kadar veya ne kadar az öğrenmek istediğinizi söylemekten korkmayın. Kanser bakım ekibinizdeki insanlara ne kadar ayrıntı duymak istediğinizi bildirdiğinizde, sizin için onu özümsemenizi ve anlamanızı en iyi şekilde yapacak şekilde sizinle iletişim kurabilirler.

Doktorunuzla konuşmak her zaman kolay değildir, ancak doktorunuzun genellikle belirli soruları yanıtlayabilecek tek kişi olduğunu unutmamak önemlidir.

 

Bilgi vermek ve almak

Her doktorun, hastaların kanser ve kanser tedavisi hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmak için kendi yolları vardır. Bazı doktorlar ve hastalar diğerlerinden daha iyi dinleyicilerdir. Bu nedenle, bir kişi için mükemmel bir doktor bir başkası için uygun olmayabilir. Unutulmaması gereken en önemli şey, ihtiyaç duyduğunuz her an ekip üyelerinizden bilgi isteyebileceğinizdir; eğer endişeleniyorsanız, sorun. Aynı soruyu birçok kez sormak isteseniz bile, sorularınızı yanıtlamak için oradalar. İyi iletişim anahtardır.

 

Doktorun ne dediğini hatırlamak

Her doktor ziyaretinde size söylenenlerin hepsini hatırlamak zordur, özellikle endişeli veya korktuğunuzda. Doktor her şeyi dikkatli bir şekilde açıklasa bile, size söylenen veya gösterilen her şeyi duyamayabilir veya hatırlamayabilirsiniz. İşte doktorunuzun size söylediği her şeyi hatırlamanıza yardımcı olacak bazı yollar aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Doktorunuzun söylediklerini not alın.
  • Konuşmalarınızı kaydedip kaydedemeyeceğinizi sorun.
  • Bir aile üyesini veya arkadaşınızı yanınıza alın. Onlardan sormak istediğiniz soruları size hatırlatmalarını ve not almalarını isteyin, böylece dinlemeye ve doğrudan doktorla konuşmaya odaklanabilirsiniz.
  • Ofisten ayrılmadan önce size verilen talimatları anladığınızdan emin olun.

 

Doktor ziyaretleri arasında sorularınız varsa, geldiklerinde bunları not edin. Düzeninizi korumanıza yardımcı olacak bir defter tutun. Kanser bakım ekibinizin diğer üyelerinin de sorularınızın çoğunu yanıtlayabileceğini unutmayın.

Sağlıkla kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat