Hakkımda

Dr.Derman Başaran 2006’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur ve 2011’de Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanlığını aynı kurumdan almıştır. Hacettepe Üniversitesi’ndeki kariyerine devam eden Dr.Başaran, 2011-2014 yılları arasında Jinekolojik onkoloji cerrahisi eğitimini tamamlamıştır.                                                                                    Avrupa Jinekolojik Onkoloji Cemiyeti (ESGO) cemiyeti üyesi olan Dr.Başaran ESGO tarafından kanser cerrahisi uzmanı olarak akredite edilmiştir ve diploma yeterliliğini hakketmiştir.

Eğitim sürecinden sonra 2014 Kasım – 2018 Haziran tarihlerinde Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları ve Araştırma Hastanesinde jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanı olarak çalışarak devlet hizmeti yükümlülüğümü tamamlamıştır. Etlik Zübeyde Hanım hastanesi veya eski adıyla Etlik SSK Doğumevi, Türkiye de jinekolojik kanser cerrahisi tedavisinde devrim yapmış ve çok yoğun bir hasta profiline sahip bir kliniktir. Dr.Başaran burada görev yaptığı sürede çok sayıda kanser hastasının tedavisini üstlenmiş, asistan ve yan dal asistanı eğitimi ve klinik araştırmalarda görev almıştır. Ulusal HPV tarama programının devreye girmesi ile kolposkopi için referans merkezi haline gelen Etlik Doğumevi’nde HPV kolposkopi kliniğinde de konsültanlık hizmeti vermiştir.                                                                                                                           USMLE sınavlarını tamamlayıp ECFMG sertifikası alarak Amerika Birleşik Devletlerin’de klinik hekimlik yapma hakkını elde eden Dr.Başaran 2018 Temmuz’da Etlik Doğumevinden ayrılarak,  Memorial Sloan Kettering Cancer Centre’de klinik fellow olarak çalışmaya başlamıştır.

Memorial Sloan Kettering Cancer Center, 1884 yılında kurulmuş olan ve dünyadaki ile kanser tedavisi üzerine odaklanmış sağlık kurumudur. Dr.Başaran, MSK’da geçirdiği sürede özellikle robotik cerrahi ve sentinel lenf nodu teknolojisi üzerine kendisine geliştirmiş ve 250’den fazla robotik cerrahi işlem gerçekleştirmiştir. Aynı şekilde ileri evre yumurtalık kanseri ve hastalığı tekrar etmiş kanser hastalarının tedavisi ile ilgili yoğun tecrübe edindikten sonra 2020 yazının ortasında Türkiye’ye dönmüştür.

Alanında yaptığı çalışmalar sonucunda 2019 yılında Doçent ünvanını alan Dr.Derman Başaran’ın özel ilgi alanı kadın kanserlerinin(rahim kanseri, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri) cerrahi tedavisidir.

Jinekolojik kanser tedavisinin dışında kanser olmayan fakat en az kanser kadar hastaların sağlıklarını tehlikeye atabilen veya hayat kalitelerini bozan artmış vajinal kanama, rahim duvarı kalınlaşması, büyümüş myomlar veya fistül tedavisinin gerektirdiği ileri ve karmaşık cerrahi müdahalelerin gerektiği durumlarla da ilgilenmektedir.

Mayıs 2023’te Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.

EĞİTİM:

Yurtdışı Eğitim:

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, New York, Amerika Birleşik Devletleri (Temmuz 2018-Temmuz 2020)

 

Üst İhtisas:

Jinekolojik onkoloji cerrahisi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara. (Eylül 2011-Kasım 2014)

 

İhtisas:

Kadın hastalıkları ve doğum. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (Kasım 2006 – Haziran 2011)

 

Lisans:

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İng.) (Ekim 2000 – Haziran 2006)

 

İŞ TECRÜBESİ:

 

  • Serbest Hekim, Angora Clnc. (Ekim 2020-Halen)

 

  • Jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanı. Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi. (Kasım 2014-Temmuz 2018)

 

SERTİFİKALAR:

  1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, Eylül 2019.
  2. ECFMG sertifikası, Ağustos 2016.
  3. ESGO-EBCOG European Gynaecologic Oncologist Accreditation. Nisan 2015.

 

Akademik yayınların tam listesi için lütfen tıklayınız.